К38 |
Кікінежді, О. М. Ідентифікація як соціально-психологічний феномен диференціації статі [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. психол. наук : 19.00.07 - педагогічна та вікова психологія / Кікінежді Оксана Михайлівна ; Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. – Київ, 2012. – 44 с.
У дисертації представлено концепцію дослідження ідентифікації як соціально-психологічного феномену диференціації статі в онтогенезі (від старшого дошкільного до пізнього юнацького віку). В руслі особистісно-еґалітарної парадигми утверджується положення про те, що провідним механізмом становлення тендерної ідентичності учнів на різних вікових етапах розвитку виступає статеворольова ідентифікація як процес і результат мотиваційно-ціннісних диспозицій особистості у період її дорослішання. Згідно з теоретичними установками тендерного підходу як особистісно-орієнтованого та егалітарного вибудовується авторська модель статеворольової ідентифікації особистості в онтогенезі. У висунутих вихідних положеннях у контексті гуманістичної, генетичної та когнітивної психології обґрунтовуються питання генези тендерної ідентифікації у діалектичному взаємозв'язку із персоніфікованим образом Я як маскулінно-фемінного конструкту у когнітивній, емоційній та поведінковій складових, її зміст, структура та типологічні особливості на кожному віковому етапі дорослішання; визначається сутність психологічних механізмів та закономірностей функціонування статеворольової ідентифікації, основні підходи її психодіагностики у дошкільників, учнів початкових, середніх, старших класів та студентів.
Створено психологічну модель статеворольової ідентифікації; узагальнено соціально-педагогічні чинники та особистісні детермінанти персоналізації тендерного Я; виявлено критерії, рівні та показники структурно-динамічних та типологічних відмінностей цього процесу, їх вплив на ґендерну соціалізацію учнівської молоді, ґендерну поведінку. Розроблено та впроваджено у практику навчально-виховного процесу освітніх закладів різного рівня системний модуль тендерної просвіти педагогічних кадрів, різні форми розвивально-корекційної роботи з учнями, батьками, вчителями. Розроблена та апробована модель ґендерно-освітніх технологій як педагогічного супроводу статевої соціалізації особистості у період її дорослішання, спрямована на партнерство статей та їхній особистісний розвиток; формування егалітарної свідомості учнівської молоді з метою її успішної адаптації до особистісного, професійного та громадянського самоздійснення.
|