П32 |
Підберезних, І. Є. Сполучені Штати Америки і країни Південно-Східної Азії в умовах сучасної регіоналізації відносин (1991--2011- х рр.) [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. д-ра іст. наук : 07.00.02 - всесвітня історія / Підберезних Інна Євгеніївна ; Ін-т українознавства ім. І. Крип'якевича ; Ін-т народознавства НАПН України. – Львів, 2018. – 40 с.
Дисертаційна робота представляє перше в українській історіографії комплексне дослідження еволюції системи міжнародних відносин у субрегіоні Південно-Східної Азії в 1991-2011-х pp. На підставі широкого кола джерел та історіографії висвітлюються маловивчені аспекти американсько-південно-східноазійських історичних, політичних, економічних та військових взаємовідносин.
Науковою новизною отриманих результатів є, насамперед, те, що важливими чинниками міжнародних відносин початку XXI ст. є зростання ролі Південно-Східної Азії в глобальній економіці й політиці, її перетворення на двигун
розвитку світової економіки; прискорення регіональних інтеграційних процесів; піднесення регіональної і глобальної ролі США; посилення суперництва за вплив у субрегіоні між США, Японією і Китайською Народною Республікою.
Проведений комплексний аналіз виявлених зовнішньополітичних пріоритетів провідних гравців Південно-Східної Азії, а також визначення областей суперництва і співробітництва між ними в субрегіоні дозволили дати об'єктивні оцінки процесам, що динамічно розвиваються, і їх врахуванню при виробленні політично-дипломатичних рішень. Висновки, положення й оцінки, які висловлює авторка у дисертації, дають можливість визначити, наскільки реально існує в Східній Азії загроза інтересам безпеки, в яких районах іде процес накопичення конфліктного потенціалу в системі міжнародних відносин ПСА і можливі причинно-наслідкові турбуленції цих явищ. На основі практики поширення впливу на розвиток подій у субрегіоні в 1991-2011-х рр. дисертантка проаналізувала успіхи та прорахунки американської політики відповідних адміністрацій щодо країн Південно-Східної Азії, що представляє не тільки академічний, але й суто практичний інтерес для підвищення ефективності рішень, що приймаються у зовнішньополітичній сфері, в першу чергу, керівництвом України.
|