Електронний каталог

          Бандалиев, В.
    Юртовая память тюркских народов [Текст] / В. Бандалиев
    // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Географія / редкол.: В. Андрейчук, В. Я. Брич, В. М. Голосов [та ін.]. – Тернопіль : [Тайп], 2018. – № 1 (випуск 44). – С. 9–15. – Бібліогр. наприкінці ст.

    Метою статті є визначення ареалів слідів тюркских народів, що історично є кочовомо та напівкочовими з Нагірного Шиврану і оточуючих територій, що вивчаються за допомогою мікротопонімів. З цієї точки зору вивчені мікротопоніми юрт Габирри, Гархунлу на території села Гушчу, мікротопоніми Манді, Кірбіт юрти Мурахадсили, Саядли, Татарли на території села Геогляр, юрти Ахсагли, Туранли на території села Колани, юрт Боят на території села Чархан юрт Борбор на передгір’ях гірської системи Явани, юрти Ягли, Хидирли на нагір’ї Гарпизли (Тарпузлу), юрти Лак на нагір’ї Халтава та інші. Одна з рис, що привертають увагу є те, що ці народності змішуючись з інших племенами організували тупики та інші об'єднання в складі їх, а інша частина перемістившись на інші території (регіони) оселилися там постійно. Але в цій статті ми не мали вазможності дати всебічну інформацію про тюркські народи зазначених вище і тому ми спробували дати хоча б коротку інформацію про мікротопоніми Туранли, Емірлі, Кохуллу, Ахсагли, Мурадхасилли, Саядли, Манді, Кірбі, наприклад досліджуючи ареали юртових місцевостей і тупиків відображають в собі сліди племен, приймаючих участь в етногенезі азербайджанського народу, найбільш цікавими з історичної точки зору, відзначені юрт Кухуллу на території Мараза в Гобустане, юрт Емірлі, юрт Гурдлар і мікротопоніми з однаковими назвами. Але цікаво те, що поряд з гурдлу, емірлі, що згадуються в складі Маразалінскіх груп, які мають широкі ареали кухіллінскіх груп на території тюркського світу, в рядах племені відзначені Гашгарі поряд з іншими племенами і Кухіллінскі племена. На гірському Ширвані має особливе значення дослідження мікротопонімов Туранли юрду, Туран гилинджи, (cабля), Туранська височина, юрт Ахсагли і ін., зібрані з території села Даг кола. Також на території гірського села Геогляр, мікротопонім юрт Хасилли, в сільських тупиках і в рядах племен складові його, поряд з Бегалли, Месалли, Газиханли, Моллали, Татарли, Саядли, Джібінохудлу і ін. Згадується і назви Мурадхасилли. Сліди ареалу племені Мурадхасилли з цих племен, у кочових племен по імени Мурадли в різних варіантах згадується в складі племені Геогвара Гашгайцев. Подана коротка інформація про мікротопоніми Кірбі, Манді зазначених на території села Гушчу (Шамахинський район).Мікротопонім Кірбі означає маленька ущелина, дорога, перевал і ін. Наприклад, в XII-XIV століттях серед башгирдскіх племен жили племена Кошчу, Меркит, Кірк і ін., а також Дарбент, Іркіт, Кобаль, тандем, Йобур, Тогуз і ін. Проживали на Сході в Чуйської Волостуне. З дослідження рядів подібних мікротопонімов на Беюк Манді, Кичик Манді, Кірбі, відзначені на території села Гушчу, з'ясовано існування мікротопонімов і на території, які проживали Тубунци.


УДК 913(555):94(555)

            


Є складовою частиною документа Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Географія [Текст] = Scientific Notes Ternopil National Pedagogical University named after Volodymyr Hnatyuk. Series Geography. № 1 (випуск 44) / редкол.: В. Андрейчук, В. Я. Брич, В. М. Голосов [та ін.]. – Тернопіль : [Тайп], 2018. – 217 с. – 40.00.



Теми документа






Український Фондовий Дім Інформаційно-пошукова система
'УФД/Бібліотека'