П43 |
Погоральський, Я. В. Слов'янське житло другої половини І тисячоліття н. е. на Прикарпатті і Західній Волині [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. іст. наук : 07.00.04 - археологія / Погоральський Ярослав Володимирович ; Ін-т українознавства ім. І. Крип'якевича, Ін-т народознавства. – Львів, 2018. – 20 с.
Комплексно проаналізовано і реконструйовано житло слов'янських племен V-VII ст. (празька культура) і VIII-X ст. (райковецька культура) на території Прикарпаття і Волині. Охарактеризовано історію вивчення житлових будівель у названих регіонах, яке розпочалося у другій половині 1940-х рр. і досягло піку у 1970-х рр., визначено головні історіографічні проблеми дослідження і реконструкції споруд. Наведено гіпотези щодо місця, часу і шляхів виникнення "житлового стандарту" слов'ян -прямокутної заглибленої споруди з піччю в куті, показано, що подібні риси притаманні для багатьох землеробських культур лісостепової зони. На підставі описів залишків жител детально (із застосуванням статистичних методів) охарактеризовано параметри, заповнення котлованів, збережені елементи будівель, особливості конструкції опалювальних пристроїв, встановлено динаміку їхнього розвитку.
На підставі здобутих даних, а також із використанням інших джерел, представлено узагальнену реконструкцію екстер'єру та інтер'єру жител. Показано особливості вибору будівельного матеріалу, інструментів, системи обмірів. Запропоновано можливі варіанти конструкції стін і даху, елементів внутрішнього простору споруд. Також житло розглянуте в контексті планувальної системи поселень, просторової орієнтації, його зв'язку з розвитком соціально-економічних структур і духовною культурою спільнот.
|