К93 |
Курапов, А. О. Психологічні чинники вибору стратегії акультурації особистості [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. психол. наук : 19.00.01 - загальна психологія, історія психології / Курапов Антон Олександрович ; Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка. – Київ, 2018. – 20 с.
Дисертаційна робота присвячена дослідженню психологічних чинників вибору стратегії акультурації особистості. У роботі узагальнено теоретичні положення крос-культурного та психолого-антропологічного, одновимірного та двовимірного підходів, які покладено в основу обгрунтування психологічного змісту та детермінант акультурації; з'ясовано типові профілі особистості, яка обирає відповідну стратегію; встановлено залежність вибору стратегії акультурації від індивідуальних психологічних та соціально-демографічних чинників; визначено найбільш сензитивну до змін стадію акультурації.
У роботі з'ясовано, що інтеграцію найчастіше обирають особи із яскраво вираженою фемінінністю, відкритістю та цілеспрямованістю; в основному представники юнацького віку з невеликим рівнем культурної дистанції, які спілкуються нерідною мовою, виїхали на навчання або за програмою обміну та почувають себе культурно захищеними. Асиміляцію обирають особи, які мають яскраво виражену довіру до суспільства-реципієнта; особи молодого віку, які мають низьку культурну дистанцію, спілкуються нерідною мовою та почувають себе в безпеці. Сепарацію обирають чуттєві, замкнені, істеричні, цілеспрямовані, імпульсивні та схильні до агресії особи, з високою культурною дистанцією, які спілкуються рідною мовою та не відчувають культурної безпеки. Маргіналізацію обирають інфантильні особи зрілого віку, які виїжджають працювати, спілкуються здебільшого нерідною мовою та не відчувають культурної безпеки.
|