|
Шевченко, О. М. Психологічні особливості ґендерних уявлень та поведінки дітей старшого дошкільного віку [Текст] : магістерська робота / О. М. Шевченко ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, ФПП, псих.-пед. від-ня ; наук. кер. О. М. Кікінежді. – Тернопіль, 2018. – 93 с.
У магістерській роботі розглянута актуальна проблема сьогодення - дослідження психологічних особливостей гендерних уявлень та поведінки дівчаток та хлопчиків старшого дошкільного віку.
Проведений теоретико-методологічний аналіз даної проблеми у зарубіжній та вітчизняній психології. Ґендерні уявлення як первинні знання дітей дошкільного віку розглядаються результатом ґендерної соціалізації. Доведено, що визначальним періодом формування ґендерних уявлень є старший дошкільний вік. Описані психологічні механізми ( спрямування, моделювання, підкріплення та пізнання) соціалізації дітей. Ґендерний дискурс дав змогу розглядати старший дошкільний вік як первинну ланку статеворольової соціалізації у контексті статево-диференційованого, особистісно орієнтованого та ґендерного підходів.
Проведено емпіричне дослідження. Виявлено, що ґендерні уявлення у хлопчиків та дівчаток є статевовідповідними: у дівчаток - фемінними, а у хлопчиків - маскулінними. З'ясована сутність уявлень старших дошкільнят про маскулінність-фемінність, а саме ступінь поширеності традиційних та еґалітарних поглядів на психологічні та поведінкові властивості, сімейні обов'язки та уміння, професії, соціальні ролі чоловіків і жінок.
Розроблена програма психологічного супроводу егалітарної соціалізації дітей дошкільного віку, спрямована на особистісний розвиток та гендерну компетентність дітей старшого дошкільного віку.
Ключові поняття: ґендер, ґендерні ролі, ґендерна/еґалітарна соціалізація, ґендерні уявлення, статево-рольова поведінка, ґендерна ідентичність, гендерні стереотипи, старший дошкільник.
|