Л17 |
Лазаренко, С. В. Методика самостійного оволодіння англомовною лексико-граматичною компетентністю у читанні майбутніми військовими фахівцями з інформаційно-телекомунікаційних технологій [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. пед. наук : 13.00.02 - теорія і методика навчання: германські мови / Лазаренко Світлана Вікторівна ; Київський нац. лінгвіст. ун-т. – Київ, 2019. – 21 с.
У дисертації вирішується проблема самостійного оволодіння англомовною лексико-граматичною компетентністю в читанні майбутніми військовими фахівцями з інформаційно-телекомунікаційних технологій з використанням мобільних додатків.
Конкретизовано мету і зміст самостійного оволодіння англомовною лексико- граматичною компетентністю у читанні майбутніми військовими фахівцями з інформаційно-телекомунікаційних технологій. Уточнено поняття асинхронної самостійної роботи, інформального навчання та самостійного оволодіння курсантами англомовною лексико-граматичною компетентністю у читанні. Реалізовано принцип інформальності в освітньому процесі, запропонованого автором дослідження.
Визначено принципи і критерії відбору навчального матеріалу з інформаційних каналів мобільного додатку Google Play Преса. Укладено лексичний мінімум майбутнього військового фахівця з інформаційно-телекомунікаційних технологій, який налічує 212 лексичних одиниць та відібрано граматичний мінімум із веб-текстів загальною кількістю " 17,000 слів.
З'ясовано найефективніші навчальні стратегії та прийоми для самостійного оволодіння англомовною лексико-граматичною компетентністю у читанні з точки зору курсантів. До цих стратегій увійшли: навчально-інформаційні (знаходження незнайомих лексико-граматичних одиниць мови; виявлення основної та другорядної інформації (термінологічної та нетермінологічної лексики); метакогнітивні (аналіз лексико-граматичного матеріалу в тексті; концентрація уваги на вивчаючому читанні; розуміння запропонованих цілей в процесі читання; самоконтроль); когнітивні (ідентифікування фактів у тексті через лексико-граматичне оформлення; уточнення значення лексико-граматичного матеріалу); компенсаторні (перифраз; лінгвістична здогадка; використання електронних словників; виділення ключових слів, словосполучень, речень; використання зображальних опор); конкретно- практичні (розпізнавання граматичних форм відповідно до граматичних правил; відбір та створення бази довідникових матеріалів за допомогою мобільних додатків; утворення нових слів, словосполучень або виразів; створення та ведення електронного словника з лексики за допомогою Google Форм); лінгводидактичні (виокремлення мовних засобів за формальними ознаками; пошук необхідних значень згідно з семантичними ознаками).
Розроблено авторський мобільний додаток Mobile Learning Class, створено закриту спільноту English in USE: Military IT technologies у мережі Google+ та відібрано безкоштовні мобільні додатки корпорації Google. З'ясовано дидактичні властивості та методичні функції мобільних додатків і технологій для самостійного оволодіння англомовною лексико-граматичною компетентністю у читанні майбутніми військовими фахівцями. Досліджено та проаналізовано особливості використання сервісів та інструментів Google Диск для організації освітнього процесу під час
оволодіння курсантами англомовною лексико-граматичною компетентністю у читанні.
Експериментально доведено ефективність методики самостійного оволодіння англомовною лексико-граматичною компетентністю у читанні майбутніми військовими фахівцями з інформаційно-телекомунікаційних технологій та визначено її оптимальний варіант. За результатами дослідження укладено методичні рекомендації щодо організації самостійного оволодіння курсантами англомовною лексико-граматичною компетентністю у читанні.
|