|
Бучика, Б. І. Карстологічні дослідження Подільського регіону: ретроспектива, сучасний стан, перспективні напрямки [Текст] : магістерська робота / Б. І. Бучика ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, географ. ф-т ; наук. кер. М. Я. Сивий. – Тернопіль, 2018. – 133 с.
Широкий розвиток карстових процесів породжує цілу низку наукових і практичних проблем, вирішення яких неодмінно пов'язано з необхідністю послідовного поглиблення й удосконалення фундаментальних теоретико-методичних положень, систематизації регіональних уявлень, а також практичної реалізації наукових розробок при обґрунтуванні заходів використання закарстованих територій України. До найбільш закарстованих територій України належить Поділля.
У зв'язку з цим, метою дослідження є ретроспективний аналіз історії дослідження карстових явищ, як сукупності послідовних етапів розвитку науки карстології в цілому та окремого регіону зокрема.
В ході дослідження проаналізовано чинники розвитку карсту у Подільському регіоні. Проведено комплексний аналіз геоморфологічних, ботанічних, гідродинамічних та кліматичних факторів, що впливають на формування карсту. Систематизовано відомості про дослідження карбонатного та сульфатного карсту. Окремо проаналізовано карстові печери Поділля, етапи їх формування та вік. Надано оцінку діяльності Тернопільської, Чернівецької та Кримської спелеологічних шкіл. Запропоновано підходи до районування карсту Подільського регіону.
Ключові слова: карст, Поділля, ретроспективний аналіз, карстові печери, районування
|