П81 |
Пронікова, І. В. Розвиток шкільної економічної освіти в Україні (кінець ХХ - початок ХХІ століття) [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. пед. наук : 13.00.01 - загальна педагогіка та історія педагогіки / Пронікова Ірина Вікторівна ; Переяслав-Хмельницький держ. пед. ун-т ім. Г. Сковороди. – Переяслав-Хмельницький, 2019. – 22 с.
У дисертації на основі цілісного ретроспективного аналізу в окреслених хронологічних межах у контексті суспільно-політичних, економічних, соціокультурних та педагогічних трансформацій вперше проаналізовано та систематизовано розвиток шкільної економічної освіти в Україні; виокремлено та з'ясовано сутність базових понять дослідження в межах окресленого періоду; охарактеризовано напрями розвитку шкільної економічної освіти в Україні (основи економічних знань, виховання підприємливості; основи споживчих знань, фінансова грамотність); з'ясовано стан досліджуваності проблеми та історико-педагогічні передумови розвитку шкільної економічної освіти в Україні; визначено і обґрунтовано етапи розвитку шкільної економічної освіти в Україні; актуалізовано та визначено перспективи використання набутого досвіду шкільної економічної освіти в сучасних умовах.
Окреслено можливості використання набутого досвіду на трьох рівнях: загальнодержавному: розробка концепції шкільної економічної освіти; оновлення змісту навчальних планів, програм та підручників з предметів економічного спрямування для роботи зі здобувачами освіти з урахуванням сучасних змін в освітньому законодавстві, педагогічної теорії і практики, досвіду розвитку шкільної економічної освіти в Україні кінця XX - початку XXI століття; регіональному: активна участь педагогічних працівників у вдосконаленні організації та модернізації змісту шкільної економічної освіти на національних засадах з урахуванням регіональних особливостей і передового досвіду; використання потенціалу активних і інтерактивних методів навчання, які допомагають учням набути економічні знання та вміння і сформувати навички в умовах ринкової економіки; галузевому: створення умов для ефективного навчання викладачів та учителів економічних предметів на курсах підвищення кваліфікації у закладах вищої освіти (розробити та запровадити навчально-методичне забезпечення).
|