Л64 |
Литвинчук, А. І. Психологічні чинники розвитку екологічної самосвідомості у юнацькому віці [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. психол. наук : 19.00.07 - педагогічна та вікова психологія / Литвинчук Алла Іванівна ; Південноукраїнський нац. пед. ун-т ім. К. Д. Ушинського. – Одеса, 2019. – 20 с.
Дисертацію присвячено вивченню психологічних чинників розвитку екологічної самосвідомості у юнацькому віці. Теоретично проаналізовано та описано структурно-динамічну модель детермінації екологічної самосвідомості особистості юнацького віку. Визначено, що екологічна самосвідомість - це усвідомлення себе одночасно і частиною біопсихосоціодуховної системи (екосистеми), смислової єдності з нею й водночас унікальною особистістю та побудова на основі цього відносин з навколишнім середовищем та з самим собою. Показано, що екологічна самосвідомості особистості є динамічною системою, яка змінюється відповідно до нормативного розвитку самосвідомості. Структура феномену включає в себе афективний, когнітивний, конативний та ціннісно-рефлексивний компоненти, кожен з яких функціонує на елементарному, особистісному та духовному рівнях.
Встановлено, що екологічна самосвідомість мас вікові, статеві, демографічні, професійні особливості, а її чинниками розвитку є суб'єктно-особисгісні властивості. Показано, що системотвірним чинником є інтегральна емпатія.
Емпірично визначено систему чинників розвитку екологічної самосвідомості, яка репрезентована чотирма факторами: "Афективноемпатійним", "Суб'сктно-підтримуючим", "Гуманістично спрямованим" та "Діяльнісно спрямованим".
Розроблено та успішно апробовано програму розвитку екологічної самосвідомості у юнацькому віці "Emotion. Reflection. Action. (ERA)". Доведено, що послідовна актуалізація домінуючих емпіричних факторних чинників відповідно до структурних компонентів екологічної самосвідомості, зумовлює розвиток останньої.
|