|
Польовий, Д. О. Визначення суміші катіонів при сумісній присутності амперометричним методом [Текст] : магістерська робота / Д. О. Польовий ; ТДПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер. А. Г. Ахметишин. – Тернопіль, 2004. – 59 с.
Досліджено амперометричне титрування Cu2+ диетилдитіокарбаматим натрію (ДДК) з графітовим індикаторним електодом за струмом окиснення реагента (різниця потенціалів між електродами - 0,6 В) на фоні хлоридів і бромідів. Встановлено проходження окисно-відновного процесу з утворенням галогенкупратів (І). Вперше виявлена залежність механізму окисно-відновної реакції та кількісного її перебігу від температури.
Запропоноване теоретичне пояснення механізму процесів, які відбуваються в розчині при амперометричному титруванні внаслідок електрохімічного окиснення реагенту на графітовому аноді. Зроблено припущення, що в обох випадках окиснюється атом Сульфуру як сульфогідрильної так і сульфідної групи молекули ДДК. Такий механізм підтверджується співвідношенням кількостей речовини Cu2+ і ДДК в момент еквівалентності, та зміною струму під час анодного окиснення ДДК.
Досліджено амперометричне титрування Ni2+ розчином ДДК в цих самих умовах, що і титрування Cu2+. Встановлено, що зміна природи фону та концентрації фонового електроліту не впливає на співвідношення між Ni2+ і ДДК в момент еквівалентності, яке дорівнює 1:2.
Розроблена методика амперометричного визначення Ni2+ і Cu2+ в їх сумішах без розділення, яка перевірена при аналізі зразків штучних сумішей та монетного сплаву. Отримані задовільні результати.
Ключові слова: Амперометричне титрування, диетилдитіокарбамат натрію, Купрум, Нікол, окисно-відновний процес, комплексоутворення.
|