С30 |
Семенюк, Н. Є. Фітоепіфітон водних об'єктів басейну Дніпра [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. доктора біол. наук : 03.00.17 – гідробіологія / Семенюк Наталія Євгенівна ; Інститут гідробіології НАН України. – Київ, 2020. – 40 с.
Встановлено закономірності формування таксономічного складу, чисельності, біомаси, продукційних характеристик фітоепіфітону, їх континуальності і дискретності у водоймах та водотоках басейну Дніпра, основні механізми, що забезпечують підтримання його гомеостазу в умовах сучасних змін водного середовища та визначають реакцію на вплив екологічних чинників: температури води, вмісту біогенних елементів, гідрологічних чинників, рівня розвитку фітопланктону та вищих водяних рослин.
У фітоепіфітоні басейну Дніпра виявлено 715 видів водоростей (743 в. в. т., включаючи номенклатурний тип виду), із яких 15 видів i в. в. т. Bacillariophyta є новими для флори України.
Вперше доведено правомірність "Teopiї альтернативних стабільних станів" для водойм i водотоків басейну Дніпра, показано, що висока продуктивність фітооепіфітону характерна для "режиму прозорої води", а низька - для "режиму високої каламутності".
Вперше встановлено континуальність i дискретність фітоепіфітону у водоймах i водотоках басейну Дніпра: у системі "річка - руслові озера - piчка", в системі "лотичні умови - лентичні умови" на прикладі головного i внутрішньокаскадного водосховища та в масштабі Дніпровського каскаду в цілому.
Показано, що фітоепіфітону водних екосистем басейну Дніпра властиві ефективні механізми підтримання гомеостазу. У той же час, крупномасштабний антропогенний вплив, такий як спрацювання рівня води у ВО ЧАЕС i його перехід із "режиму прозорої води" до "режиму високої каламутності" призвели до переходу фітоперифітону в інший стан динамічної рівноваги.
Вперше проведено апробацію європейських підходів - діатомових індексів - до оцінки стану водних екосистем басейну Дніпра.
Ключові слова-. фітоепіфітон, басейн Дніпра, екологічні чинники, первинна продукція, домінуючий комплекс, альтернативні стабільні режими, гомеостаз, кліматичні зміни.
|