|
Пушкар, З. П. Біоекологічні особливості видів роду Crassula L. в умовах інтродукції [Текст] : магістерська робота / З. П. Пушкар ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер. Р. Л. Яворівський. – Тернопіль, 2019. – 59 с.
Магістерська робота присвячена вивченню морфолого-анатомічних особливостей представників роду Crassula L. (Crassulaceae) колекцій ботанічних садів України у зв'язку з їхніми екологічними пристосуваннями. Для реалізації мети на основі літературних даних було проаналізовано загальні біологічні особливості та систематичне положення досліджуваних видів роду Crassula L., представленість видів роду Crassula L. у колекціях ботанічних садів та дендропарків України, проведено дослідження та аналіз морфометричних показників листової пластинки та анатомічної будови листкової поверхні, а також дослідження вмісту води у листках видів роду Crassula L; оцінено перспективи та напрямки використання досліджуваних видів роду Crassula L. у декоративному садівництві.
Установлено, що найбільш широко розповсюджені в культурі - Crassula arborescens, який представлений у колекціях 6 ботанічних садів і дендропарків, а також Crassula falcata (DC.) H.Wendl., що наявний у колекціях 5 установ; Crassula tetragona L. та Crassula cooperi Reg. культивуються у 4 установах. Усі інші види та підвиди представлені лише поодиноко. За результатами морфо-метричного аналізу встановлено, що листки представників роду Crassula є дуже різноманітними: форма листкової пластинки варіює від ланцетної до округлої, у деяких представників наявні перехідні форми - продовгувато-еліптична, овально-еліптична та ін. Для всіх представників характерні продихи анізоцитного типу. Листок амфістоматичний, у якого продихи розташовуються по обидва боки листової пластинки; ізолатеральний, у якого палісадна тканина розташовується з обох сторін листка, що властиво для посухостійких рослин. Підтверджено, що всі представлені види є листовими сукулентами, тобто основна частина води зберігається у листках. У видів С. schimperi та C. natalensis спостерігався найбільший показник сухої частини після висушування. У залежності від еколого-біологічних особливостей та габітуальних характеристик, низку представників родини Crassulaceae рекомендовано до використання у різноманітних формах озеленення: квітниках, міксбордерах альпінаріях та рокаріях.
Ключові слова: Crassula L., сукуленти, інтродукція, морфо-метричний аналіз, декоративність.
|