|
Пилипчук, О. В. Фенетичне дослідження популяція свійських котів (Felix silvestris catus) м. Тернопіль і м. Хмельницький та його околиць [Текст] : магістерська робота / О. В. Пилипчук ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер. М. А. Крижановська. – Тернопіль, 2019. – 56 с.
Вивчено особливості формування зовнішніх морфологічних ознак у представників Felix catus, які відбуваються в процесі внутрішньоутробного розвитку організму, під впливом факторів генетичного матеріалу батьківських особин, генів модифікаторів, швидкості руху меланоцитів на фоні дії чинників середовища.
Досліджено, що у місті Хмельницькому з фенотиповим проявом Agouti було виявлено 39 особин, у селі Требухівці чисельним виявилось забарвлення White (37 котів), а на території міста Тернопіль переважало забарвлення Tabby - 32 особини.
Встановлено, що частоти мутантних генів розповсюджені на піддослідних територіях не однаково. У м.Тернополі всі забарвлення спостерігались майже з однаковою частотою, яка коливалась у межах 0, 11 - 0,19. Така концентрація генів була близькою до частоти забарвлення у с.Требухівці. Кардинально відрізнялась частота поширення генів у м.Хмельницький, де концентрація мутантних генів Agouti та non-agouti становила 50% всіх досліджених котів. Частота інших генів була майже у 2 рази меншою за попередні популяції. Виключення склала частота мутантного гену Orange, яка знаходиться на одній межі в усіх досліджуваних популяціях. Незначна частота гену Long hair свідчить, що 90% котів на всіх трьох територіях належать до короткошерстих.
Ключові слова: Фенетичні дослідження, Felix catus, популяція cвійських котів, частота мутантних генів.
|