|
Андрійчик, М. Я. Вплив металів на ростові процеси мікроводоростей [Текст] : магістерська робота / М. Я. Андрійчик ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер. О. І. Боднар. – Тернопіль, 2019. – 65 с.
Магістерська робота присвячена особливостям накопичення металів різної хімічної і фізіологічної природи (Цинку і Плюмбуму) представниками систематичних груп водоростей (Cyanophyta, Chlorophyta і Bacillariophyta) та оцінці їх впливу на ростові процеси мікроводоростей.
Показано, що накопичення цинку та свинцю спостерігається за дії всього діапазону концентрацій, причому іони Zn2+ акумулюються активніше, ніж іони Pb2+. Водночас встановлено, що зелені водорості порівняно із синьозеленими та діатомовими характеризувалися більшим ступенем накопичення як Цинку, так і Плюмбуму.
З'ясовано, що Zn2+ зумовлює менший негативний вплив на водорості, ніж Pb2+, що підтверджено змінами фізіологічного стану їх клітин. Суттєве пригнічення росту водоростей спостерігається за дії лише високих концентрацій іонів обох металів, тоді як за дії низьких - токсичний ефект практично відсутній.
Експериментально встановлено, що найчутливішими до дії іонів цинку та свинцю є представники зелених водоростей, а найстійкішими - діатомових. Синьозелені займають при цьому проміжне положення.
Ключові слова: водорості, культивування, Цинк, Плюмбум, накопичення, динаміка чисельності, життєздатність.
|