|
Дрель, О. П. Перспективи використання біологічно активних речовин з мікроводоростей [Текст] : магістерська робота / О. П. Дрель ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер. О. І. Боднар. – Тернопіль, 2019. – 67 с.
Магістерська робота присвячена дослідженню особливостей культивування одноклітинної зеленої водорості Chlorella vulgaris Beij. у лабораторних умовах за дії натрій селеніту для потенційного отримання біологічно активних речовин з корисною дією та перевірка їх активності.
Встановлено, що за культивування клітин Chlorella vulgaris у середовищі доповненому Селеном у концентрації Se (IV) 10,0 мг/дм3 має місце збільшення його кількості у біомасі водоростей 2,8 раза порівняно з контролем. Водночас відбувається збільшення частки фосфоліпідів зі зменшенням кількості диацилгліцеролів, тоді як кількість триацилгліцеролів і нетерифікованих жирних кислот практично не змінюється.
Як результат, виділено селенліпідний комплекс з хлорели, склад якого підтверджено хроматографічним та мас-спектрометричним аналізом. Оцінка біологічної дії цього комплексу на організм здорових щурів показала зменшення інтоксикації - зниження рівня молекул середньої маси та ТБК-активних продуктів, а також активізацію антиоксидантних процесів - збільшення вмісту відновленого глутатіону й активності каталази, належне функціонування енергетичного метаболізму.
Ці дослідження відкривають перспективу використання біологічно активних добавок із хлорели, збагачених Селеном та іншими мікроелементами як перспективних лікувально-профілактичних субстанцій.
Ключові слова: Chlorella vulgaris, Селен, ліпіди, щурі, біологічна активність.
|