|
Калугін, Я. І. Особливості фізичної реабілітації жінок старшого віку з ожирінням залежно від супутньої патології [Текст] : магістерська робота / Я. І. Калугін ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, ф-т фіз. вих.; наук. кер. Г. І. Фальфушинська. – Тернопіль, 2019. – 52 с.
Ожиріння - це хронічне захворювання, яке супроводжується збільшенням жирової (адипозної) тканини і представляє глобальну соціальну та медичну проблему .Частота осіб з надлишковою масою тіла та ожирінням у світі порівняно з 1980 р. збільшилася вдвічі і станом на 2016 р. охоплювала більш ніж 1,9 мільярди дорослого населення з надлишковою масою та більше 650 мільйонів з ожирінням, причому основна частка припадає на молодь. За прогнозами експертів ВООЗ, якщо ожиріння зростатиме такими ж темпами, то до 2025 р. 50% жінок та 20% чоловіків буде мати надмірну вагу.
Метою нашої роботи було дослідження причин ожиріння у жінок похилого віку та розробка комплексу фізичної реабілітації в залежності до супутньої патології. Об'єкт дослідження: ожиріння І-ІІ ступеня у жінок похилого віку 48-76 років. Предмет дослідження - фізична активність жінок похилого віку за умов ожиріння І-ІІ ступеня. Використовували такі матеріали і методи: загальнонаукові (аналіз, синтез, узагальнення, порівняння), констатувальне спостереження, медико-біологічні та біохімічні методи, методи математичної статистики.
Також у досліджуваних групи-О зростають показники інтенсивності утворення оксид радикалів (110 %), у групі-О+П (181%). Концентрації ТБК-АП зростають у групі-О (на 20 %) і у групі-О+П (на 28%) . Оцінюючи карбонільні похідні протеїнів виявили, що у хворих групи-О (119 %), а у хворих групи-О+П (93%) порівняно з контрольною групою підвищується концентрація. Поєднання виснаження системи антиоксидантного захисту із константним збільшенням окисних ушкоджень біомолекул поглиблює ризик розвитку серцево-судинних патологій. У хворих груп ожиріння і ожиріння + патологія проявляються ознаки цитотоксичності, порівняно з групою контролю. А також зростає рівень фрагментації ДНК у групі - О (на 22%), а групі О+П (на 51%). Тоді як показники лактатдегідрогеназної активності значно зростають у групі - О (на 265%), а у групі О+П (на 375%) відносно контрольної групи.
Результати проведених досліджень дають підставу стверджувати, що застосування розробленої нами програми фізичної реабілітації для жінок старшого віку з ожирінням, допоможуть безпечно знизити вагу тіла і жировий компонент, та сприяють досягненню індивідуально планованих результатів корекції фігури і зменшенням проявів супутніх патологій.
|