Т32 |
Темченко, А. І. Традиційні магічно-лікувальні практики: антропологічний дискурс та семантичні трансформації [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. доктора істор. наук : 07.00.05 - етнологія / Темченко Андрій Іванович ; Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – Київ, 2021. – 36 с.
У дисертації розглянуто міфологічну семантику лікувально-обрядових текстів. Перший розділ присвячено питанням історії і джерельної бази вивчення замовлянь, визначенню методологічних засад дослідження.
У другому розділі увагу сконцентровано на онтології лікувального міфу й образній системі обрядових текстів. Ключовим методологічним принципом є застосування антропного підходу, що дозволяє розглянути лікувально-обрядовий текст в розрізі культурних явищ, пов'язаних з іншими видами людської діяльності. У підрозділі "Антропологічний дискурс замовляння" досліджено семантику людського тіла, яке набуває формульних характеристик, на базі яких формуються світоглядні шаблони традиційної культури - уявлення про космос й анатомічну структуру людини, "будову" і місця дислокації "тілесної" душі. Моделювальні властивості лікувального міфу реалізуються в числових значеннях вербальних і акціональних компонентів обряду. За допомогою числа здійснюються операції з обліку, візуалізації корисних і знищення шкідливих об'єктів, пов'язаних з "цим" або "тим" світом.
У третьому розділі "Хронотоп лікувального міфу" досліджено простір і час замовляння, що розглядаються як система балансів і протиставлень, яка проектується на структуру космосу і людського тіла. Завершує дослідження онтології аналіз сновидінь, на прикладі яких продемонстровано архетипну семантику замовляння, що дозволяє глибше пізнати природу лікувального міфу і його зв'язок із сучасними психотерапевтичними практиками.
Четвертий розділ "Семантична морфологія лікувально-обрядового тексту як вербальна функціональна структура" присвячено вивченню семантичних особливостей морфологічної структури лікувально-обрядових текстів, зокрема їхньої фонетичної, ритмічної і лексичної організації. Гучність, інтенсивність і звукова структура тексту виконує медіативно-сугестивні функції, що пояснює його ефективність як лікувального засобу.
Ключові слова: антропоцентризм, замовляння, лікувально-обрядовий текст, лікування, магія, міфологічна картина світу; простір, ритміка, сакральна анатомія, сидіння, сновидіння, тіло, фонетика, хвороби, час.
|