П29 |
Петрухан-Щербакова, Л. Ю. Теорія і практика соціальної роботи у спадщині Мері Елен Річмонд. [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. пед. наук : 13.00.05 - соціальна педагогіка / Петрухан-Щербакова Людмила Юріївна ; Київський ун-т ім. Б. Грінченка. – Київ, 2021. – 20 с.
У дисертації наведено існуючі теоретичні підходи до розуміння основних чинників розвитку ідей соціальної роботи в США. Запропоновано основні групи чинників, що впливали на формування і розвиток М. Е. Річмонд та її науково-практичної спадщини. Теоретично обґрунтовано періодизацію життя та діяльності Мері Елен Річмонд: допрофесійиий етап, етап професійного становлення, етап професійного авторитету. Визначено і схарактеризовано соціально-педагогічний контент праць дослідниці (у роботі з клієнтами, при підготовці соціальних працівників). Розкрито рівні соціального оточення клієнта та послідовність їх залучення до вирішення його кризової ситуації. Описано розуміння дослідницею критеріїв ефективності роботи працівників благодійної сфери; досліджено та систематизовано роботу благодійних організацій кінця XIX - початку XX ст. Виявлено проблеми функціонування благодійних організацій та визначено їх вплив на формування соціальної політики в США обраного періоду. У процесі аналізу джерел виявлено три основні суб'єктно-функціональні лінії, на яких зосереджувалася діяльність
М. Е. Річмонд: людина, соціальний працівник, діяльність благодійних організацій. З'ясовано перспективні шляхи актуалізації ідей соціальної роботи Мері Елен Річмонд у вітчизняній соціальній роботі на трьох рівнях: методологічному, організаційному та практичному.
Ключові слова: Мері Елен Річмонд, соціальна робота, "case work", "соціальний діагноз", клієнт, індивідуальність, благодійність.
|