Ч-57 |
Чжен, В. А. Конфуціанський складник трансформації китайського суспільства в період "реформ та відкритості" (1978-2013 рр.) [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. істор. наук : 07.00.02 - всесвітня історія / Чжен Віра Абрамівна ; Держ. установа "Інститут всесвітньої історії НАН України". – Київ, 2021. – 20 с.
Досліджено модернізаційні процеси в китайському суспільстві періоду "реформ і відкритості" з позицій виявлення в них місця традиційної ціннісної конфуціанської компоненти. Виявлено чинники, що зумовили проникнення принципових положень конфуціанського вчення в партійну та державницьку риторику та цілеспрямоване перетворення його на один з найвагоміших факторів консолідації китайської нації, форми впливу конфуціанських концептів та імперативів на державотворчі і суспільні процеси.
На підставі аналізу державних і партійних документів відповідного періоду виявлено еволюцію поглядів китайського керівництва щодо важливості культурно- цивілізаційних цінностей для розбудови та розвитку країни; показано послідовність поступових кроків керівництва Китаю в напрямі опертя трансформаційних процесів у країні на історико-культурний національний фундамент, роль якого відіграло конфуціанство, та встановлено їх загальну і галузеву періодизацію;
Доведено дієвість звернення до національної історико-культурної спадщини для ефективності моделі здійснення модернізаційних перетворень у КНР.
Ключові слова: Китай, модернізація, період "реформ і відкритості", конфуціанство, система цінностей, культурна експансія, експорт освіти, "м'яка сила".
|