М90 |
Музика, Л. В. Вміст та роль речовин ліпідної природи в адаптації прісноводних молюсків до екологічних чинників різної природи [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. біолог. наук : 03.00.17 - гідробіологія / Музика Лідія Володимирівна ; Інститут гідробіології НАН України. – Київ, 2021. – 24 с.
У дисертаційній праці вивчено закономірності зміни вмісту каротиноїдних пігментів, ліпідів різних класів та жирних кислот в тканинах та органах прісноводних молюсків у нормі та за дії екологічних чинників різної природи.
Досліджено вміст Р-каротину та ксантофілів в організмі черевоногих (Lymnaea stagnalis, Planorbarius purpura) та двостулкових (Unio pictorum, Anodonta cygnea) молюсків. Для всіх досліджуваних тварин щодо вмісту Р-каротину та ксантофілів у їхніх органах (тканинах) установлено видову специфічність. З'ясовано, що види- фільтратори - U. pictorum та A. cygnea - характеризуються нижчими показниками вмісту як p-каротину, так і ксантофілів у тканинах (органах) порівняно з легеневими L. stagnalis та P. purpura. Найвищі показники вмісту p-каротину та ксантофілів зафіксовано в L. stagnalis. Найнижчі ж значення характеризувалися видовою та тканинно-органною специфічністю. З'ясовано вплив трематодної інвазії на вміст каротиноїдних пігментів в організмі L.stagnalis та P. purpura. Вивчено особливості розподілу каротиноїдів у двостулкових молюсків залежно від статі. Вивчено сезонну динаміку вмісту каротиноїдів в організмі L. stagnalis. З'ясовано, що вміст Р-каротину та ксантофілів в усьому організмі L. stagnalis є достовірно вищим улітку порівняно з тваринами, зібраними навесні.
Вивчено концентраційно-часові закономірності впливу отрут різної дії на вміст Р-каротину та ксантофілів у тканинах та органах L. stagnalis: локальної (іони Cd2+ Zn2~, Mn2+, Ni2+, Pb2", Cu2+, Cr3+, Cr2072 ), комбінованої (фенол, амонію хлорид) та протоплазматичної дії (сечовина). Визначено, що вміст каротиноїдів у тканинах (органах) L. stagnalis за дії іонів ВМ залежить від часу експозиції (2, 7, 14 та 21 доба), природи діючого іону, що визначає специфічність його дії, його концентрації та характеризується тканинно-органною специфічністю.
Розглянуто особливості вмісту ТАГ, ДАГ, НЕЖК та ФЛ у тканинах й органах L. stagnalis та V.pictorum. З'ясовано особливості впливу трематодної інвазії на показники вмісту ліпідів в організмі L. stagnalis. З'ясовано особливості розподілу ТАГ, ДАГ, НЕЖК та ФЛ у двостулкових молюсків залежно від статі. Для L. stagnalis та U.pictorum з'ясовано тканинно-органну специфічність розподілу досліджуваних ліпідних фракцій.
Досліджено кількісний вміст насичених, мононенасичних та поліненасичених жирних кислот в організмі L. stagnalis та U. pictorum. Установлено, що жирнокислотний склад загальних ліпідів L.stagnalis та U.pictorum представлений ЖК із парною і непарною кількістю карбону. З'ясовано, що характерною особливістю жирнокислотного профілю обох досліджених видів є великий вміст розгалужених жирних кислот (iso- та anteiso-форми), а також наявність ЖК з цис- конфігураціями та транс-формами подвійних зв'язків. Установлено вплив трематодної інвазії на вміст жирних кислот в організмі L.stagnalis.
Ключові слова: прісноводні молюски, каротиноїдні пігменти, триацилгліцероли, диацилгліцероли, неетерифіковані жирні кислоти, фосфоліпіди, жирні кислоти, іони важких металів, трематодна інвазія, метаболічна адаптація.
|