П78 |
Протас, О. Л. Теоретичні та методичні основи підготовки майбутніх соціальних працівників до роботи з обдарованими дітьми [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. доктора пед. наук : 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти / Протас Оксана Любомирівна ; ДВНЗ "Прикарпатський нац. ун-т ім. В. Стефаника". – Івано-Франківськ, 2021. – 39 с.
У дисертаційній роботі вперше обґрунтовано теоретичні і методичні основи підготовки майбутніх соціальних працівників до роботи з обдарованими дітьми. Представлено авторське трактування понять "професійна підготовка", "професійна готовність", "робота соціального працівника з обдарованими дітьми", "обдарованість", "обдарована дитина", "професійна підготовка майбутніх соціальних працівників до роботи з обдарованими дітьми" та "професійна готовність майбутніх соціальних працівників до роботи з обдарованими дітьми". Виокремлено й обґрунтовано методологічні підходи, які обумовили загальну спрямованість дослідження системний, діяльнісний, компетентнісний, особистісно орієнтований, аксіологічний, культурологічний, та принципи, зреалізовані на методологічному (науковості, історизму, системності, наступності, зв'язку теорії з практикою), загальнодидактичному (наочності, самостійності, креативності, творчості, інтеграції) та особистісному рівнях (свідомості й активності, ціннісного ставлення до знань, мобільності). Схарактеризовано критерії (мотиваційно-цільовий, когнітивно-дослідницький, діяльнісно-технологічний, особистісно-творчий та рефлексивно-вольовий) та рівні готовності майбутніх соціальних працівників до означеної діяльності у чотирьох вимірах: високий, достатній, середній, низький.
Розроблено структурно-функціональну модель професійної підготовки майбутніх соціальних працівників до роботи з обдарованими дітьми на основі взаємодії цільового, змістового, теоретико-методологічного, організаційно-методичного, практичного та контрольно-результативного блоків.
Визначено й обґрунтовано педагогічні умови професійної підготовки майбутніх соціальних працівників до роботи з обдарованими дітьми (перманентне оновлення змісту навчально-методичного забезпечення професійної підготовки майбутніх соціальних працівників до роботи з обдарованими дітьми; забезпечення практико-орієнтованого освітнього процесу; впровадження у навчально-виховний процес інформаційно-комунікаційних технологій; розширення суб'єктів взаємодії у професійній підготовці соціальних працівників).
Одержані результати експериментального дослідження свідчать про ефективність розробленої та реалізованої структурно-функціональної моделі професійної підготовки майбутніх соціальних працівників до роботи з обдарованими дітьми.
Ключові слова: професійна підготовка, професійна готовність, соціальний працівник, обдарованість, обдарована дитина, заклад вищої освіти.
|