|
Тараненко, М. Ю. Поетика мотиву чуда в давньому українському письменстві [Текст] : магістерська робота : спеціальність 014.01 Середня освіта (Українська мова і література) / М. Ю. Тараненко ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, філол. ф-т ; наук. кер. Т. М. Скуратко. – Тернопіль, 2021. – 76 c.
У роботі простежено художню функцію чуда у літературних пам'ятках періоду Київської Русі з погляду його естетичної природи, як художній прийом у середньовічному тексті. У контексті чудесного досліджуються "Повість врем'яних літ", агіографічні твори про Бориса і Гліба, княгиню Ольгу, князя Володимира, "Слово про Ігорів похід" як модифікація героїчно-фантастичнгої казки, а також Києво-Печерський патерик; з'ясовується естетична природа та художні функції чудес, особливості вербалізації чуда, у художній структурі якого домінують алегоричні та символічні образи. Чудо тлумачеться як засіб белетризації та охудожнення тексту з виразною ідеологічною інтенцією.
Ключові слова: чудо, знак, символ, казковий сюжет, патерик, патерикова новела, художній образ, агіографія, поетика, художня рецепція, легенда, казка, міф.
|