|
Сеньків, Д. І. Протидія інформаційній агресії Росії проти України вітчизняних інтернет-видань [Текст] : бакалаврська робота : спеціальність 061 Журналістика / Д. І. Сеньків ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, філол. ф-т ; наук. кер. П. З. Гуцал. – Тернопіль, 2022. – 67 c.
Вчені характеризують діяльність Російської Федерації проти України як гібридну війну, яка передбачає поєднання традиційних і нетрадиційних методів агресії, складність агресивних дій у багатьох сферах суспільного життя. Інформація є однією зі складових російської агресії проти України, що дозволяє говорити про існування інформаційної війни між Україною та Росією. У науковців не сформувалася переважаюча думка щодо науково-теоретичної концепції інформаційних воєн, а також основних методів, форм і методів їх ведення. Слід також зазначити, що інформаційна війна - поняття неоднозначне. Тому можна говорити про широке і вузьке значення цього терміна.
У загальному розумінні під інформаційною війною розуміють будь-який негативний інформаційний вплив на противника. Опонентом може бути будь-який суб'єкт: фізична особа або група осіб, юридичні особи або держава. Учасники таких воєн можуть діяти окремо або групами, стихійно або за домовленістю. У вузькому розумінні інформаційна війна - це новий вид або метод збройного конфлікту, який не підлягає міжнародно-правовій кваліфікації. Однак серед науковців немає єдиної думки, оскільки більшість з них вважає, що інформаційну війну не можна розглядати як збройний конфлікт. Це тому, що хоча інформація виступає як зброя, вона може перемогти ворога, не втрачаючи людських життів і кровопролиття
Ключовими для аналізу стали наукові здобутки провідних українських і закордонних дослідників інформаційних воєн, наукові теорії та прикладні концепції, які формують фундаментальні наукові положення із стратегії і тактики ведення інформаційних війн.
Метою наукової роботи є проведення політичного аналізу російської інформаційної війни проти України та механізмів її протидії в 2020-2021 роки.
Наукова новизна одержаних результатів зумовлена тлумаченням поняття інформаційної війни в науці про соціальні комунікації крізь призму функціонування українських інтернет-ресурсів які розвінчують інформаційну агресію Росії. При розв'язанні поставлених завдань вперше в науці про соціальні комунікації досліджено трактування поняття "інформаційна війна" українськими та закордонними вченими.
Практичне значення одержаних результатів полягає у тому, що аналіз зібраних матеріалів та їхнє теоретичне узагальнення можуть бути використані для удосконалення журналістської діяльності в умовах інформаційної війни, при розробці лекційних курсів для студентів спеціальності Журналістика, при виданні підручників, навчальних посібників, методичних рекомендацій з теорії інформаційної безпеки, інформаційного законодавства тощо.
Ключові слова: мас-медіа, гібридна війна, інформаційна війна, інформаційна атака, інтернет-видання, протидія.
|