|
Поляк, А. Б. Виражальні можливості релігійної лексики в святоотцівських текстах [Текст] : бакалаврська робота : 014.01 Середня освіта (Українська мова і література) / А. Б. Поляк ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, філол. ф-т ; наук. кер. О. І. Петришина. – Тернопіль, 2022. – 57 c.
Об'єктом розгляду роботи є збірник "Добротолюбіє", а також святоотцівські повчання.
Мета роботи - спроба створення класифікації виражальних можливостей релігійної лексики на основі повчань.
Предметом служить вивчення виражальних можливостей релігійної лексики на основі церковних повчань.
У першому розділі представлені поняття з теолінгвістики та стилістики. Також у цій частині роботи зібрані теоретичні відомості про релігійну лексику та повчання як жанр конфесійного стилю.
У другому проаналізовано змістове наповнення книг "Добротолюбіє", виокремлено назви предметів, осіб, дій, тощо, які входять у систему релігійної лексики, а також художні образи у семантично-стилістичному аспекті.
Третій розділ передбачає аналіз фразеотворення релігійних одиниць, поділ на лексико-граматичні групи, а також їх побутування в межах текстів "Добротолюбіє".
Висновком дослідження стало те, що у книгах активно вживається лексика конфесійного стилю, а також оригінальні або записані у словниках фразеологічні утворення. Спектр використання висловів надзвичайно великий та різноманітний, тому був розподілений на групи:
- Основні релігійні поняття; релігійні переконання та вчення; сили світла і пітьми; обряд та обрядова діяльність; культові обрядові споруди; релігійна топоніміка.
- Вигуково-модальні, номінативні й номінативно-комунікативні РФО;
- Дієслівні, іменникові, прислівникові, прикметникові РФО
Ключові слова: релігійна лексика, церковна лексика, конфесійний стиль, філокалія, повчання, релігійна фразеологічна одиниця
|