Електронний каталог

          Ліснічук, А. М.
    Внесок Кременецького ботанічного саду в розвиток ботанічної науки [Текст] / А. М. Ліснічук, Р. Л. Яворівський, Н. Й. Созанська
    // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Біологія. – 2022. – Вип. 82(4). – С. 20–28. – Бібліогр. наприкінці ст.

    У статті з’ясовано роль Кременецького ботанічного саду в збереженні та збагаченні рослинного біорізноманіття, проаналізовано сучасний стан та перспективи його розвитку як наукового осередку, де здійснюються дослідження з інтродукції, реінтродукції й акліматизації рослин, ландшафтного дизайну та озеленення, з організації моніторингу довкілля. Розкрито основні напрями наукової роботи установи на сучасному етапі. Структурний науковий підрозділ установи складається з таких шести відділів: акліматизації плодових та ягідних культур; дендрології; квітниково-декоративних рослин; лікарських рослин та нових культур; репродуктивної біології та впровадження; фітосозології. Основні напрямки досліджень: інтродукція рослин із метою збагачення рослинних ресурсів України; збереження генофонду та біорізноманіття видів в умовах ex situ, охорона рослинного світу та моніторинг його стану, розмноження, вирощування, впровадження інтродукованих та аборигенних декоративних рослин із метою поновлення колекцій та озеленення територій. Колекційний фонд ботанічного саду нараховує більше 2000 таксонів, серед них: види, занесені до Червоних книг України, регіонально рідкісні, ендеміки Кременецьких гір та інших регіонів світу. У колекціях та експозиціях широко представлені види природної флори, дендрофлори, ягідних і плодових культур, лікарських, кормових, овочевих, пряно-ароматичних, квітниково- декоративних рослин. Детальне дослідження розвитку цих груп рослин дозволяє визначити їхні індивідуальні особливості, розробити агротехніку, відібрати найбільш перспективні за комплексом ознак види, використати отриману інформацію при створені композицій рослин. У Кременецькому ботанічному саду також активно проводяться дослідження з вивчення та конструювання популяцій рослин десінентної групи й здійснюється моніторинг та контроль за спонтанним розселенням інвазійних видів. Сучасний Кременецький ботанічний сад є об’єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, активно бере участь у природоохоронній діяльності регіону та функціонує як науково-дослідна та навчально-освітня установа. Тут здійснюються різнопланові наукові дослідження, створюються умови, сприятливі для відпочинку, та ведеться культурно- просвітницька робота.


УДК 58:069.029(477.84)]:001

    Переглянути зміст            


Є складовою частиною документа Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Біологія [Текст] = Scientific Issues Ternopil Volodymyr Hnatiuk National Pedagogical University Ser. Biology. Вип. 82(4) / редкол.: Н. М. Дробик, В. В. Грубінко, О. Б. Столяр [та ін.]. – Тернопіль : ТНПУ, 2022. – 90 с.



Теми документа


Статистика використання: Завантажень: 1





Український Фондовий Дім Інформаційно-пошукова система
'УФД/Бібліотека'