П33 |
Пирожишин, Р. В. Діяльність радянських органів державної безпеки в Тернопільській області (1944-1953 рр.) [Текст] : дис. на здоб. наук. ступеня д-ра. філософії : 032- Історія та археологія 03 - Гуманітарні науки / Пирожишин Роман Васильович ; Тернопільський нац. пед. ун-т ім. В. Гнатюка ; наук. кер. М. М. Москалюк. – Тернопіль, 2023. – 247 с. – Бібліогр. : с. 218-241.
У дисертаційній роботі проведено комплексне дослідження діяльності радянських органів державної безпеки в Тернопільській області (1944-1953 рр.).
У першому розділі здійснено аналіз наявної історіографічної та джерельної бази із досліджуваної проблематики. Історіографічний комплекс, щодо досліджуваної проблематики, умовно розділено на групи, першу групу становлять роботи українських істориків; другу групу складає доробок закордонних істориків. Такий поділ зумовлюється різними підходами до дослідження питання, об'єктивністю розгляду, предметом дослідження та методологією.
У першій групі проаналізовано праці українських істориків. Варто виокремити роботи І. Біласа, С. Білоконя, Д. Вєдєнєєва, Т. Вронської, В. Нікольського, В. Окіпнюка, В. Ільницького, Г. Стародубець, І. Терлецької, А. Жив'юка, Ю. Лисюка, В. Ковальчука, О. Пшенікова та Ю. Шаповала. Роботи спрямовані, в більшості, на дослідження репресій проти українського визвольного руху, місцевого населення, священиків та релігійних організацій та кадрову політику радянської влади.
Другу групу складають роботи закордонних дослідників, куди входять роботи З. Бзежинського, М. Джейкобсона, А. Гетти, Е. Епплбом та Т. Снайдера.
Джерельну базу складають дві групи: 1) опубліковані документи, 2) неопубліковані архівні матеріали фондів архівних установ України.
Важливе значення для вивчення діяльності радянських органів державної безпеки становлять опубліковані документи та матеріали, які формують першу групу історичних джерел.
У них зібрані свідчення про різні аспекти репресій, що здійснювались НКДБ-МДБ. Зібрано документи про протистояння українському визвольному руху, ліквідацію УГКЦ, наводяться спогади очевидців, а також детальні біографічні відомості про окремих представників визвольного руху. Значну кількість документів ми знаходимо в збірках документів "Літопис УПА", "Український здвиг" В. Сергійчука та "Депортації".
До другої групивходять матеріали фондів Управління СБУ в Тернопільській обл., ГДА СБУ в м. Києві, ЦДАГО України та Держархіву Тернопільської області.
Важливе значення для дослідження становлять матеріали Управління СБУ в Тернопільській обл. Зокрема, фонд 8 "Штатний розпис особового складу Управління НКДБ-МДБ в Тернопільській обл.", фонд 1 "Цілком таємні накази НКДБ-МДБ в Тернопільській обл.", фонд 4 "Управління НКДБ-МДБ по Тернопільській обл. Слідчий відділ". В них знаходимо цілком таємні накази, в яких є матеріали про діяльність органів державної безпеки. Окрім цього фонди містять штатні розписи, з яких ми дізнаємося структуру органів державної безпеки, кадровий склад, походження та освіту працівників. Також у фондах наявні кримінальні справи, матеріали допитів та вироки незаконно засуджених.
Значний обсяг даних міститься в ЦДАГО України. Так, у фонді 1 "Центральний комітет Комуністичної партії України (ЦК КПУ), м. Київ (1918-1991)" знаходимо дані щодо аналізу кадрової комплектації, що свідчить про те, що кадрова політика мала важливе значення для роботи структур державної безпеки СРСР в Тернопільській області.
|