Л52 |
Леуський, М. В. Сучасний стан популяцій риб різних трофічних груп Кременчуцького водосховища [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. біологічних наук : 03.00.10 - іхтіологія / Леуський М. В. ; Національний університет біоресурсів і природокористування України. - Інститут гідробіології Національної академії наук України. – Київ, 2024. – 20 с.
Дисертаційну роботу присвячено вивченню сучасного стану популяцій другорядних промислових видів риб (плоскирки - Blicca bjoerkna,синця - Ballerus ballerus,окуня - Perca fluviatilis)середньої частини Кременчуцького водосховища за показниками, які характеризують біологічні ознаки та фізіологічний статус у різні періоди річного циклу в сучасних екологічних умовах.
Встановлено, що екологічні умови середовища та розвиток гідробіологічних угруповань не лімітували умови нересту, нагулу й формування промислового запасу популяцій іхтіофауни. При вивченні особливостей популяцій другорядних промислових видів риб улови плоскирки характеризуються підвищеною елімінацією середніх вікових груп, які мають найвищу комерційну цінність і складають основне поповнення як промислового, так і репродуктивного ядра популяції. Динаміка промислових уловів синця має тенденцію до зниження. Редукція правого крила варіаційного ряду популяції спричинює стабільно низький середньовиважений вік в уловах, що свідчить про посилену елімінацію середніх вікових груп на тлі недостатнього поповнення новими генераціями. Динаміка промислових уловів окуня має тенденцію до зростання з 1% до 2,0-2,5 % з розширенням варіаційного ряду термінальними розмірними класами.
Нагульний період статевозрілих особин плоскирки, синця та окуня характеризується переважно високим рівнем накопичення загального білка в печінці на тлі відносно низького вмісту в ній глікогену. У переднерестовий період у плоскирки та окуня є загальний вміст білка і ліпідів був нижчим в печінці і м'язах на фоні відносно високих показників цих сполук у синця.
|