Х17 |
Халтурин, М. Б. Іхтіофауна малих водойм комплексного призначення Лісостепової зони України та її використання [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. біологічних наук : 03.00.10 - іхтіологія / Халтурин М. Б. ; Національний університет біоресурсів і природокористування України. - Інститут гідробіології НАН України. – Київ, 2024. – 24 с.
Загалом всі водойми, що досліджувались протягом 2010-2017 рр., розташовувались у п'яти областях: Житомирська, Вінницька, Київська, Сумська та Чернігівська. Площа цих водойм коливалась від 2 до 377 га. Проте середні глибини на цих водоймах були більш стандартні та коливались в межах 1,3-2,3 м (середнє значення 1,8 м).
За результатами аналізу проведених досліджень складено список іхтіофауни досліджуваних водойм, визначено її сучасний склад, проведено еколого-фауністичний аналіз. Здійснено розрахунок ступеня схожості угрупувань іхтіофауни річкових гідроекосистем за коефіцієнтом Серенсона та типовість угрупувань за багатством видів. Для таких водойм рекомендується розширення іхтіофауни за рахунок введення таких промислово цінних та малоцінних видів риб (як інтродуцентів так і аборигенних представників): білий та строкатий товстолоби, білий амур, лин, щука.
Проведено морфо-біологічні дослідження двох промисловоцінних аборигенних видів лина та щуки за останні ЗО років, встановлено доцільність промислових меж для цих видів - відповідно 20 і 50 см. Так, для щуки мінімальна промислова довжина становить 50 см (яку було збільшено з 35 см). В результаті за наявності промислу пік кульмінації іхтіомаси щуки зсунувся у бік лівого крила варіаційного ряду, при цьому середня фактична кратність нересту (при 25% вилученні) збільшилась з 1,9 до 2,6). Запропоновані заходи раціонального використання та збільшення рибопродуктивності водойм комплексного призначення.
Результати досліджень були застосовані під час розробок науково- біологічних обгрунтувань та режимів ведення рибогосподарської діяльності, розробки екологічного паспорту водойм комплексного призначення в тому числі й водойм, що належать НУБіП України. Розроблено методичні рекомендації: "Екологічний паспорт рибогосподарських водойм
комплексного призначення", "Методичні рекомендації щодо проведення моніторингу і прогнозування стану біоресурсів водойм комплексного призначення", які були рекомендовані Вченою радою Факультету тваринництва та водних біоресурсів Національному університету біоресурсів і природокористування України та погоджені Державним агентством рибного господарства України.
|