М29 |
Мартін, А. М. Формування основ природознавства у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку в історії педагогіки України (XX - початок XXI століття) [Текст] : реф. дис. на здоб. наук. ступ. доктора пед. наук : 13.00.01 - загальна педагогіка та історія педагогіки / Мартін А. М. ; Центральноукраїнський державний університет імені Володимира Винниченка. – Кропивницький, 2024. – 40 с.
У дисертації розкрито й цілісно охарактеризовано становлення й розвиток формування основ природознавства в дітей дошкільного та молодшого шкільного віку в теорії та практиці вітчизняної освіти XX -початку XXI століття. Обґрунтовано методологічні засади дослідження та проаналізовано джерельну базу обраної проблеми.
Досліджено та обгрунтовано періодизацію історико-педагогічної проблеми формування основ природознавства в дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, виокремлено два періоди: І період (початок XX ст. - 1990 р.) - формування в дітей дошкільного та молодшого шкільного віку основ природознавства, що передбачає вивчення природи та започаткування виробничого краєзнавства; пріоритетна зміна в пізнанні природного й соціального довкілля; II період (1991-2017 рр.) - формування в дітей дошкільного та молодшого шкільного віку основ природознавства в незалежній Україні, що передбачає формування основ природознавства в дітей дошкільного та молодшого шкільного віку в контексті стандартизації та наступності.
Охарактеризовано передумови та наукові засади формування основ природознавства в дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Проаналізовано еволюцію змісту основ природознавства за нормативними документами дошкільної та початкової освіти в Україні XX - початку XXI століття.
Досліджено навчально-методичне забезпечення формування основ природознавства в дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Розкрито форми й методи формування основ природознавства в практичній роботі дошкільних та початкових закладів освіти України у XX- на початку XXI століття.
Висвітлено особливості реалізації наступності у формуванні основ природознавства в дітей дошкільного та молодшого шкільного віку у досліджуваний період.
|