|
Тригуба, В. В. Швидкісно-силова підготовка футболістів 14-15 років різних ігрових амплуа на основі використання силових тренажерів [Текст] : магістерська робота : спеціальність 017 Фізична культура і спорт / В. В. Тригуба ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, ф-т фіз. вих.; наук. кер. С. Т. Сапрун. – Тернопіль, 2023. – 45 с.
Об'єкт дослідження: швидкісно-силова підготовка юних футболістів на етапі спортивної спеціалізації.
Предмет дослідження: методика швидкісно-силової підготовки футболістів різних ігрових амплуа на основі використання силових тренажерів.
Мета дослідження полягала в обґрунтуванні швидкісно-силової підготовки юних футболістів різних ігрових амплуа на основі використання силових тренажерів.
Завдання дослідження: 1. Охарактеризувати вікові особливості розвитку та фізичної підготовленості футболістів 14-15 років;
2. Вивчити особливості швидкісно-силової підготовки та використання силових тренажерів у навчально-тренувальному процесі юних футболістів;
3. Розробити рекомендації щодо швидкісно-силової підготовки юних футболістів різних ігрових амплуа на основі використання силових тренажерів.
Дослідження вікових особливостей розвитку та підготовленості дітей, підлітків та юнаків продемонструвало, що швидкісні, швидкісно-силові і аеробні можливості юних футболістів із віком збільшуються, але нерівномірно: швидкісні і швидкісно-силові можливості зростають найбільш інтенсивно з 13-ти до 14-ти років, а аеробні можливості - з 11-ти до 14-ти. Футболісти старшого віку відрізняються значними можливостями в плані прояву локальної м'язової працездатності ніг, що пояснюється приростом основних показників розвитку фізичних кондицій.
Диференційована методика розвитку швидкісно-силових якостей футболістів 14-15-ти років з допомогою силових тренажерів реалізується в підготовчому періоді річного тренувального циклу протягом 6-8 тижнів об'ємом 36 тренувальних занять, розподілених на три мікроцикли: втягуючий, розвиваючий, стабілізуючий. Проводиться 45 % занять з режимом роботи, спрямованим на розвиток швидкісно-силових здібностей, 33 % - з акцентом на розвиток максимальної сили, а 22 % занять спрямовані на розвиток швидкісно-силової витривалості. Об'єм та інтенсивність навантаження при виконанні вправ визначаються ігровим амплуа кожного спортсмена (можуть корегуватися) та спрямованістю тренувального заняття.
Рекомендоване виконання від 2 до 4 підходів по 4-8 повторів у кожному; підвищення навантаження здійснюється за рахунок підвищення супротиву. Під час розвитку вибухової сили величина супротиву складає 30-40 % для крайніх захисників та півзахисників, центральних захисників та нападників і 20-30 % для гравців центральної частини поля. Вправи виконуються з максимальною швидкістю; кількість повторень - 20-30, кількість підходів складає 3-5. При розвитку швидкісно-силової витривалості супротив складає 20-30 %. Виконуються 3-4 підходи, а тривалість виконання вправ складає 20-30 секунд для усіх ігрових амплуа
В результаті використання диференційованої методики розвитку швидкісно-силових здібностей юних футболістів завдяки силовим тренажерам можна урізноманітнити навчально-тренувальний процес та максимально сприяти розвитку швидкісно-силових показників фізичної підготовленості. Юні футболісти зможуть ефективно покращити результати у показниках максимальної сили, швидкісно-силової витривалості та швидкісно-силових якостей. У порівнянні із традиційними підходами у розвитку показників спеціальної фізичної підготовленості, саме завдяки використанню у навчально-тренувальному процесі юних футболістів 14-15 років силових тренажерів можна більш інтенсивно сприяти розвитку вищенаведених результатів.
Ключові слова: швидкісно-силова підготовка, ігрові амплуа, тренажери, підготовка юних футболістів, етапи багаторічної підготовки, комплекс вправ, навчально-тренувальний процес.
|