|
Івашків, В. І. Методика акцентованого розвитку координаційних здібностей у спортсменів різного віку в міні-футболі (футзалі) [Текст] : магістерська робота : спеціальність 017 Фізична культура і спорт / В. І. Івашків ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, ф-т фіз. вих.; наук. кер. С. М. Корнієнко. – Тернопіль, 2023. – 42 с.
Об'єкт дослідження: навчально-тренувальний процес спортсменів, що займаються міні-футболом (футзалом) на різних етапах багаторічного удосконалення.
Предмет дослідження - методика розвитку координаційних здібностей у спортсменів, що займаються міні-футболом.
Мета дослідження полягала в обґрунтуванні методики акцентованого розвитку координаційних здібностей спортсменів у міні-футболі для підвищення результативності змагальної діяльності.
Відповідно до поставленої мети були вибрані основні завдання дослідження:
1. Охарактеризувати координаційні здібності та технічну підготовку юних спортсменів у міні-футболі.
2. Вивчити показники загальної, спеціальної фізичної та технічної підготовленості спортсменів, що тренуються у міні-футболі у річному циклі тренувань.
3. Обґрунтувати доцільність використання спеціалізованих вправ підвищеної координаційної складності в процесі навчально-тренувальної діяльності в міні-футболі.
Для вирішення поставлених завдань використовувалися наступні методи наукового дослідження: аналіз спеціальної літератури та програмно-нормативних документів; опитування; педагогічне спостереження; спортивно-педагогічне тестування.
Результати проведеного тестування за показниками фізичної і технічної підготовленості, в групах спортсменів, що займаються міні-футболом (футзалом) свідчать про загальну позитивну динаміку результатів, проте вправи для удосконалення та розвитку координаційних здібностей у навчально-тренувальній діяльності більшості футболістів є лише епізодичною. Співвідношення застосування різних видів підготовки встановлювалося в залежності від періоду тренувального процесу за рахунок послідовного чергування вправ вибіркового впливу, ігрових фрагментів, навчальних та контрольних ігор, змагань.
Встановлена позитивна динаміка у розвитку основних фізичних якостей та удосконаленні технічних дій, необхідних футболісту для успішного здійснення змагальної діяльності. Тестування футболістів за показниками розвитку координаційних здібностей (човниковий біг, статична рівновага за Яроцьким та Ромбергом, стрибки з обертами, потрійний стрибок у довжину за допомогою та без допомоги рук, комплексний тест) стали досить інформативними та можуть використовуватися тренерами-викладачами у навчально-тренувальному процесі футболістів у міні-футболі. Саме використання різноманітних комплексних тестів (проходження смуг перешкод) або завдань у навчально-тренувальному процесі футболістів повинні стати основним засобом для удосконалення координаційних здібностей. Комплексні завдання можуть включати завдання різної спрямованості: розвиток акробатики, рівноваги, орієнтації в просторі, спритності, швидкості, реакцій на об'єкти, що рухаються та інші.
Ключові слова: міні-футбол, фут зал, технічна підготовка, координаційні здібності, змагальна діяльність, навчально-тренувальний процес.
|