Ш35 |
Швецова, І. В. Система формування іншомовної комунікативної компетентності фахівців з навігації і управління морськими суднами в умовах неперервної освіти [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. доктора пед. наук : 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти / Швецова І. В. ; Центральноукраїнський державний університет імені Володимира Винниченка. – Кропивницький, 2024. – 40 с.
Дисертація присвячена теоретичному й методичному обґрунтуванню системи формування іншомовної комунікативної компетентності фахівців з навігації і управління морськими суднами в умовах неперервної освіти.
Здійснено теоретичний аналіз стану розробленості проблеми формування іншомовної комунікативної компетентності фахівців з навігації і управління морськими суднами в умовах неперервної освіти.
Теоретично обгрунтовано структурні компоненти іншомовної комунікативної компетентності фахівців з навігації і управління морськими суднами в умовах неперервної освіти (аксіологічно-мотиваційний, когнітивний та регулятивно-діяльнісний).
Визначено критерії (мотиваційно-ціннісний, когнітивний, діяльнісно- рефлексивний), показники та охарактеризовано рівні сформованості іншомовної комунікативної компетентності фахівців з навігації і управління морськими суднами в умовах неперервної освіти (високий, середній, низький), що є ключовими для розробки ефективних навчальних концепцій, програм підготовки морських фахівців до викликів управління морськими суднами.
Розроблено та теоретично обґрунтовано авторську концепцію формування іншомовної комунікативної компетентності фахівців з навігації та управління морськими суднами в умовах неперервної освіти представлена на основі чотирьох взаємопов язаних концептів: методологічний концепт; теоретичний концепт; змістово-методичний концепт; практико-технологічний, на яких базується інтегрована система, що забезпечує ефективну підготовку фахівців.
Спроектовано, обгрунтовано та адаптовано до освітнього процесу структурно-процесуальну модель системи поетапного формування іншомовної компетентності фахівців з навігації і управління морськими суднами в умовах неперервної освіти, представлена як динамічний комплекс, який включає такі взаємопов'язані компоненти: концептуально-цільовий, змістовно-структурний, технологічний та діагностико-корегувапьний.
Виокремлено та теоретично обгрунтовано організаційно-педагогічні умови реалізації системи формування іншомовної комунікативної компетентності фахівців з навігації і управління морськими суднами в умовах неперервної освіти, що включають оптимізацію навчально-методичного супроводу на основі міждисциплінарного підходу; впровадження інноваційних педагогічних методів та форм освітнього процесу з метою залучення здобувачів освіти до активного процесу формування іншомовної комунікативної компетентності фахівців навігації та управління морськими суднами; залучення здобувачів освіти в активне професійно-спрямоване освітньо-мовленнєве середовище у процесі самоосвітньої діяльності; забезпечення науково-методичного супроводу процесу формування іншомовної комунікативної компетентності фахівців з навігації та управління морськими суднами та забезпечення науково-методичного супроводу процесу формування іншомовної комунікативної компетентності фахівців навігації і управління морськими суднами.
Експериментально перевірено результативність спроектованої системи формування іншомовної комунікативної компетентності фахівців з навігації і управління морськими суднами в умовах неперервної освіти.
|