|
Гурин, Н. С. Оцінка ефективності використання екологічних біотехнологій у природоохоронній діяльності [Текст] : магістерська робота : спеціальність 091 Біологія / Н. С. Гурин ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер. Л. Р. Грицак. – Тернопіль, 2023. – 69 с.
Систематизовано матеріал щодо застосування біологічних технологій для підтримання, відновлення екологічної стійкості довкілля та забезпечення високого рівня екологічної безпеки окремих технологічних процесів у багатьох галузях національної економіки. Показано, що біотехнології відіграють значну роль у біоекономіці країн, оскільки сприяють економічному зростанню, зайнятості населення, підтримують енергопостачання та створення нового покоління біопродуктів.
Встановлено, що екологічна біотехнологія є інструментом забезпечення екологічної стійкості взаємопов'язаних соціальних та природних систем. Це альтернативний спосіб розробки промислових технологій, сприятливих для навколишнього середовища, а також екологічно чистих засобів поводження з відходами. До перспективних напрямів екологічних технологій належать: біоремедіації, баомайнингу, біофільтрації, біомоніторингу, біосенсорів, біопалива, біокаталізаторів, очищення водойм для вирощування аквакультур. В Україні застосовують шість підходів до відновлення девастованих грунтів. Більшість з них передбачає використання біопрепаратів на основі штамів бактерій роду Bacillus. У останні роки зазначають про появу нових способів біоремедіації ґрунтів біологічними препаратами із залучення більш стійких або толерантних до забруднюючих речовин груп ґрунтової біоти, до яких належать гриби роду Aspergillus, Fusarium, Trichoderma.
Результати досліджень можуть бути використані фахівцями для ефективнішого використання екологічних біотехнологій у природоохоронній діяльності та інтенсифікації їх впровадження у різних галуззях промисловості.
Ключові слова: екологічні біотехнології, екологічна стійкість систем, біопрепарати, девастовані грунти
|