|
Писаревич, І. Геоекологічні дослідження островів тепла міста Тернопіль [Текст] : бакалаврська робота : спеціальність : 101 "Екологія" / І. Писаревич ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, географ. ф-т ; наук. кер. С. Р. Новицька. – Тернопіль, 2024. – 59 с.
Міський острів тепла - це температурна аномалія, що виникає у найбільш урбанізованій частині міста, зазвичай центральній, де температура вища, ніж на периферії чи в приміських районах. Виокремлюють такі методи дослідження міських островів тепла: дистанційне зондування Землі, наземні метеорологічні вимірювання, комп'ютерне моделювання і симуляції, польові дослідження та соціологічні опитування.
За результатами проведеного дослідження, встановлено, що найчастіше різниця температур повітря, в місті Тернопіль та його околицях, знаходиться в діапазоні 0,6-1,2°C (51% випадків). Рідше різниця температур перевищує 1,2°C (32%) або опускається нижче 0,6°C (17%). Спостереження показали стабільно вищі показники відносної вологості повітря в сільській місцевості порівняно з центром міста.
Аналіз методів та підходів до зменшення теплового стресу у містах показує, що основні групи заходів включають озеленення міських територій, зміну альбедо поверхонь, ефективне планування міських просторів, та використання відновлювальних джерел енергії. Важливим елементом в адаптації до змін клімату та мінімізації впливу теплового стресу в містах є зелено-блакитна інфраструктура. Зелено-блакитна інфраструктура міста Тернопіль включає озелененні та водні території площею 2322,5 га, з яких 86% - це зелена інфраструктура (парки, сквери, бульвари, ліси, газони). Ключовим елементом блакитної інфраструктури міста є водосховище, площею 300 га. Близько 47% площ ЗБІ міста входить до локальної екомережі.
Ключові слова: міський острів тепла, зміни клімату, температура повітря, відносна вологість, зелено-блакитна інфраструктура.
|